OBILJEŽEN SVJETSKI DAN OSOBA S DOWN SINDROMOM

Autor: Ivana Klarić, Tome Kovačević, 3. 4. 2019.

Kao i svake godine, tako i ove, 21. ožujka, učenici naše škole obilježavaju Svjetski dan osoba s Down sindromom. Ovaj nadnevak je izabran kako bi opisao potrostručenje (trisomiju) 21. kromosoma. Prvi put je obilježen u Singapuru 2006. godine, a mnoge organizacije širom svijeta pridružuju se ovoj proslavi kroz razne događaje i aktivnosti.

Pod [više] saznajte kako smo obilježili Svjetski dan osoba s Down sindromom.

Downov sindrom je genetski poremećaj koji je uzrokovan prisutnošću jednog kromosoma viška, a nastaje u trenutku začeća. Kromosomi su sićušne nakupine bjelančevina u svakoj stanici ljudskog organizma koje prenose sve nasljedne karakteristike.

Kromosomi dolaze u paru i u svakoj se stanici nalaze 23 para (46 kromosoma ukupno). U svakom paru jedan kromosom potječe od majke, a jedan od oca. Ime Down potječe od imena engleskog liječnika Johna Langdona Downa koji je 1866. prvi opisao sindrom, gotovo 100 godina prije nego što je pronađen uzrok poremećaju. Uzrok Downova sindroma otkrio je 1959. godine francuski genetičar Jerome Lejeune. Na 21. paru kromosoma otkrio je još jedan kromosom viška, umjesto 2, tu su se nalazila 3 kromosoma, a u cijeloj stanici umjesto 46, ukupno 47 kromosoma.

Obilježavanjem Svjetskog dana osoba sa sindromom Down nošenjem neuparenih šarenih čarapa ukazuje se na različitost, razumijevanje problema s kojima se susreću, toleranciju te se pruža podrška kako bi se što bolje integrirali u naše društvo.