PROJEKTNI DAN - OTPAD I RAZVRSTAVANJE OTPADA

Autor: Marita Čaleta, 3. 5. 2019.

Ove je godine Projektni dan u našoj školi organiziran  3. travnja s temom OTPAD I RAZVRSTAVANJE OTPADA.

S obzirom na status eko škole, učenici i razrednici te ostali učitelji zajedničkim su snagama prionuli zadatku maštovitog i raznovrsnog predstavljanja svojih radova učeći pritom o važnosti razvrstavanja i recikliranja otpada. Tako su se mogli vidjeti spremnici za otpad različitih oblika, plakati o funkcionalnoj upotrebi otpada i zaštiti okoliša te filmovi, tj. prezentacije na temu recikliranja otpada u ukupno 30 organiziranih radionica.

Svi su uložili napor u predstavljanju svojih radova, a rezultat svega je bio još jedan poučan, kreativan i zanimljiv Projektni dan.

Radionice po razredima:

RAZRED

TEMA - SADRŽAJ

RAZREDNIK

1. A

Razvrstavanje otpada: kutije za otpad

Silvana Krstulović

1. B

Razvrstavanje otpada: spremnici za otpad i proizvodi iz kataloga raspoređeni po spremnicima

Maja Kamber

1. C

Razvrstaj i ponovo upotrijebi: gusjenice od toaletnog papira, spremnici za pisani pribor, igre od čepova, plakati za razvrstavanje otpada

Tina Jurec

1. D

Veseli spremnici za otpad: kutije za otpad

Sanja Delić,

Ana Petrina

2. A

Priroda je naš dom, zato je trebamo čuvati

( pismo iz Zelengrada)

Izgradnja grada Zelengrada od otpadnog materijala

Daniela Leko

2. B

Otpad ili smeće? Od tebe sve kreće! Izrada plakata, likovna radionica (gradovi, tenkovi, spremnici, cvjetovi)

Žana Blažević Bandov

2. C

Što je otpad? Što možemo učiniti korisnim: spremnici za otpad, umne mape, izrada proizvoda od otpada po izboru

Marija Petričević

2. D

Likovna radionica: cvjetovi od rola toaletnog papira, plastične metle

Nikolina Trogrlić

2. E

Gospodarenje otpadom: veseli spremnici za otpad

Maja Hajder,

Marija Koštić

4. A

Razvrstavanje otpada: kutije za plastiku

Renata Radić Sučić

4. B

Razvrstavanje otpada: plakati i spremnici od kutijica za lijekove, kviz prezentacije

Mara Petričević

4. C

Žderi-žderi ponovno u akciji na zemlji

Eko lektira, Žderi, žderi spremnici za odlaganje otpada i plakat

Dubravka Tkalčec

4. D

Razvrstavanje otpada: veseli spremnici

Branimir Glavinović

4. E

Bez otpada zemlja je sretna: Izrada plakata, razlika otpad – smeće,  prezentacija Zašto moramo sačuvati Zemlju? i vrste spremnika

Ivana Klarić

5. A

Reciklažni kontejneri

šeširi od otpada, plakati

Bože Markovina

5. B

Razvrstavanje otpada: Spremnici za otpad i plakati za razvrstavanje otpada

Dujo Vrkić,

Tome Kovačević

5. C

Projekt Nađi hranu (proizvode) – bez omota, 1 omot, 2 omota, 3 ili više omota te recikliranje i prezentacija na tu temu zajedno s kvizom

Ivana Burić,

Jadranka Sočo

5. D

Razvrstaj i ponovo iskoristi: mali spremnici,

dizajniramo odjeću-izrada šešira, prezentacije, plakati

Marita Čaleta,

Maja Bušić

6. A

Razvrstavanje otpada: prezentacija, karta od otpada, spremnici za razvrstavanje otpada

Mirjana Pavić

6. B

Razvrstavanje otpada: Izrada plakata i spremnika za otpad te izrada eko stabla s otpadom

Veronika Pejković Pivčević

6. C

Recikliranje otpada: plakati, prezentiranje ankete, izrada eko lutkica

Blanša Dadić,

Božena Škarica,

Dijana Mihanović

6.D

Razvrstavanje otpada: plastična juha, odjeća od otpada, plakat

Ante Cvitković,

Valerija Bašić

7. A

Razvrstavanje i recikliranje otpada: spremnici i kviz

Mislava Kvasina

7. B

Razvrstavanje otpada: Plakati na temu Zeleni otok, Biomasa i Otpad nije smeće

Ante Vuletin

7. C

Recikliranje i razvrstavanje otpada: plakati na engleskom jeziku – 3 R: reduce, reuse, recycle, spremnici za otpad

Seida Kaleb

7. D

Razvrstavanje i odlaganje otpada: spremnici za otpad, prezentacija i kviz

Katarina Boko,

Tea Ercegović

8. A

Razvrstavanje i odlaganje otpada: izrada robota, pisanje poruka o recikliranju, plakat s temom recikliranja

Zora Čatipović

8. B

Eko, eko...Moj doprinos čistijem okolišu Spremnici za otpad, tematski pano, prezentacija na temu razvrstavanja otpada i pisanje haiku poezije

Divna Šušić

8. C

Kako smanjiti volumen? kutije za papir i ostalo, plakat i film (prezentacija)

Ivana Tokić,

Žana Žanko

8. D

Razvrstavanje  i recikliranje otpada: prezentacija (film), izrada plakata i tri spremnika za otpad

Nikolina Smajić

Pregled slika radionica:

Novinarska skupina

Fotografska skupina

Eko skupina

Učenici 3. razreda sa svojim učiteljicama (Marina Brničević Stanić 3.a, Lorena Kuvačić Roje 3.b, Katija Lucić 3.c, Jasminka Martinić Cezar 3.d, Ivana Špar 3.e,Marija Burmaz 3.f )  su u sklopu projetnog  dana posjetili Klis gdje je tvrtka Stella Croatica za njih pripremila zanimljivu edukativnu radionicu pod nazivom  KOMPOSTIRANJE – OTPAD – RECIKLIRANJE.

Djeca su naučila da hrana, osim za našu prehranu, može poslužiti i za prehranu biljaka. Naučili su i da ostaci hrane u kućanstvu čine najveći dio smeća, a ukoliko se pravilno rukuje s njima, postaju dio otpada, odnosno komponenta komposta - biološkog gnojiva koje biljkama osigurava potrebite tvari za rast. Biološki krug su promotrili i upoznali i kroz komposter. Potom su se počastili malom zakuskom.