DAN RUŽIČASTIH MAJICA

Autor: Mladenka Žuvan, Tome Kovačević, 1. 3. 2020.

I ove godine smo se pridružili obilježavanju Nacionalnog dana borbe protiv vršnjačkog nasilja - Danu ružičastih majica koji je bio u srijedu 26.2.2020.

Ove godine glavna je tema: Dobronamjernost i ljubaznost (kindness).

Pretpostavka je: potičemo li kod djece prijateljsko i dobronamjerno ponašanje jednih prema drugima, manja je šansa da koriste agresiju i ruganje kao oblik međusobnog ophođenja.

Pod [više] pročitajte kako smo obilježili Dan ružičastih majica te pogledajte fotografije.

Na satu razrednika u tjednu od 24.-28. veljače, učenici su slučajnim odabirom birani u parove učenika i učenica. Svatko je svom paru trebao u narednim danima napraviti neko nematerijalno, dobronamjerno, ljubazno djelo (pomoć oko predmeta koji mu/joj lošije ide, iskreno pohvaliti, ohrabriti, zaštititi u nekoj školskoj situaciji i sl.).Na slijedećem satu razrednika su se izjašnjavali o svojim pozitivnim ponašanjima jednih prema drugima.

Toga dana posebno, ali i u svakodnevnim aktivnostima, škola, u okviru svojih mogućnosti,  potiče prijateljsko ozračje u svrhu prevencije agresivnih ponašanja, ogovaranja, zadirkivanja, izoliranja.

Razrednici su s učenicima odradili prezentaciju o miroljubivim i konstruktivnim načinima komunikacije, koju je pripremila psihologinja škole.

Također učenice i učenici su tog dana,  u srijedu, 26.2.2020. obukli ružičaste majice ili neke ružičaste detalje u znak zajedničkog  stava da smo svi protiv nasilja, te da smo za miroljubiv način rješavanja problema.

Inače, Dan ružičastih majica najpoznatiji je program prevencije vršnjačkog nasilja u Hrvatskoj u kojem sudjeluje više od dva milijuna sudionika. 2017. godine od strane hrvatskog Sabora proglašen je kao Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja na prijedlog Centra za edukaciju i prevenciju nasilja.

Glavna poruka koju obilježavanjem toga dana šaljemo djeci jest:

„Djeca su najvitalniji dio zajednice i naša zadaća, ali i dužnost da im osiguramo sigurno i bezbrižno djetinjstvo. Pridruži se i ti i reci NE! Nasilje nije cool i ti to jako dobro znaš. Ne boj se biti iznimka među vršnjacima i ustati protiv nasilja. U tebi leži snaga i hrabrosti i te dvije divne vrline tjeraju te da pošalješ samo jednu poruku – NASILJE PRESTAJE OVDJE!“

održat će se u srijedu, 24. travnja 2024., s početkom u 19:30 sati u maloj dvorani.