DAN NEOVISNOSTI REPUBLIKE HRVATSKE

Autor: Tome Kovačević, 8. 10. 2014.

Dan neovisnosti blagdan je u Hrvatskoj koji se obilježava 8. listopada i neradni je dan. A što je to uopće Dan neovisnosti? Što za neku državu znači biti neovisnom? O kome smo mi to ovisili? Saznat ćete ako kliknete na više..

Kada obilježavamo Dan neovisnosti? Dan neovisnosti obilježava se 8. listopada.

O kome je Hrvatska ovisila? Hrvatska je bila sastavni dio federacije SFRJ (Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije) i kao takva ovisila je o njezinom zajedničkom djelovanju.

Što se zbilo toga dana? Toga dana 1991. godine Hrvatski sabor jednoglasno donio Odluku o raskidu državnopravnih sveza s ostalim republikama i pokrajinama SFRJ.

Što je to značilo za Hrvatsku? Sabor je pritom utvrdio da Republika Hrvatska više ne smatra legitimnim i legalnim ni jedno tijelo dotadašnje SFRJ, te da ne priznaje valjanim niti jedan pravni akt bilo kojeg tijela koje nastupa u ime bivše federacije, koja više kao takva ne postoji. Što bi ukratko značilo da je počela djelovati kao neovisna republika.

Kako to još možemo tumačiti?
Dan neovisnosti na neki način možemo shvatiti i kao rođendan hrvatske samostalnosti.

Kako obilježavamo Dan neovisnosti Republike Hrvatske? Dan neovisnosti postao je državni blagdan, što znači da je neradan dan. Kako bismo obilježili nacionalni blagdan na svoje kuće izvjesit ćemo barjake.

Ugodan vam svima Dan neovisnosti!

održat će se u srijedu, 24. travnja 2024., s početkom u 19:30 sati u maloj dvorani.