> Eko škola

Obilježavanje Dana obale 25. rujna 2010. godine u Splitu

Autor: Mladenka Žuvan, Josipa Banić, Gordan Lovrić, 29. 9. 2010.

Tako su u ovoj manifestaciji sudjelovale neke splitske škole (među njima i naša), Udrge Split- zdravi grad, Sunce i Dica sritnih lica.

Mediteranske zemlje od 2008. godine, dogovorno u Madridu, obilježavaju Dan obale 25. rujna. Cilj je podizanje svijesti šire javnosti o značenju obale kao najvrjednijeg resursa te nužnosti za njenim očuvanjem i održivim razvojem. Unutar projekta COAST organiziran je cijeli niz aktivnosti tijekom tjedna 18.-25. rujna 2010. Slogan ovogodišnjeg događaja u Splitu je Obala- naš život, čime se želi poručiti da se očuva obala, njena bioraznolikost i ljepote. Svi zajedno, od šire javnosti, lokalnih vlasti i institucija, nevladinih udruga do privatnog sektora  se moraju udružiti u očuvanju obale.

Tijekom tjedna imali smo dvije pripremne radionice s djecom u našoj školi. Djeca su bila podijeljena u četiri tima, a svaki tim je odgovarao na pitanja o važnosti očuvanja naše obale, nakon čega su napravili plakate i zastave o tome. Na kraju su naučili pjevati  Obalno jubavnu pjesmu. Bilo je predviđeno da u subotu s tim unikatnim edukativnim plakatima prošetaju našom obalom od Kašteleta do Žnjana, te dođu na Rivu na završnu proslavu. Međutim radi kiše manifestacija se održala u podrumima Dioklecijanove Palače. Proslavi je prisustvovalo 50- tak učenika  trećih, petih šestih i sedmih razreda naše škole, te učiteljice Jaminka Martinić Cezar, Marina Brničević Stanić, Josipa Banić i psihologinja Mladenka Žuvan, koje su skupa sa volonterima udruga Sunce i Split- zdravi grad pridonijeli povezivanju javnog sektora i udruga sa zajedničkim ciljem očuvanja našeg okoliša. Djeca su pokazala izraziti interes za ovu temu i ovaj vid nastave. U početku su odgledala prigodnu lutkarsku predstavu. Zatim je uslijedilo proglašenje pobjednika Kviza znanja o biološkoj raznolkiosti. Učenici naše škole su osvojili drugo mjesto, te su kao jednu od nagrada dobili pravo na jednogodišnje usvajanje dupina (Projekt «Plavi svijet»).

Zatim su djeca uživala u bio - tomboli, te u nastupu rok benda Naratorija, koji je pjevao pjesme koje promiču ljudske vrijednosti, kao što je dobrota,  i ekološku svijest. Svi zajedno su zapjevali naučenu Obalno jubavnu pjesmu.

Događaji su bili medijski popraćeni od HTV i lokalnih TV postaja., a sve aktivnosti uključujući i centralni događaj u Dioklecijanovim podrumima popraćeni su u emisijama „Dica sritnih lica“ urednika Borisa Hrepića. Manifestaciji je prisustvovao naš poznati rekorder u ronjenju i istraživač podmorja Kristijan Curavić, koji je dijelio prigodne poklon pakete.