> Eko škola

DIGITALNA ČISTKA 2022

Autor: Marita Čaleta, 20. 3. 2022.

Pozivamo vas na Digitalnu čistku koja će se u sklopu svjetske akcije pod nazivom Digital Cleanup day-a, održati diljem svijeta.

Svake godine internet i njegovi povezani sustavi proizvedu 900 milijuna tona CO2, što je više od godišnje proizvodnje cijele Njemačke. Neke studije procjenjuju da će za deset godina internetska mreža potrošiti 20% ukupne svjetske energije, odnosno da će do 2025. godine spremišta podataka koristiti petinu sve proizvedene energije i time postati jedan od najvećih onečišćivača. Već sada, emisije CO2 povezane s internetom veće su od emisija svjetske zrakoplovne industrije.

Nepotrebne e-poruke, datoteke, aplikacije, duplikati fotografija i videa su digitalni otpad i predstavljaju naš digitalni otisak. On se nalazi u sigurnosnim kopijama u “oblacima” koji nastavljaju trošiti električnu energiju samo da bi ih tamo pohranjivali.

Svi koji su dijelom odgojno-obrazovnog sustava itekako su svjesni ove realnosti. Problem digitalnog otpada itekako treba biti adresiran, a kod učenika valja razvijati održive online navike i uvesti akcije digitalnog čišćenja kao svojevrsnu digitalnu higijenu.

Nastavnici, učenici i svi djelatnici naše škole uključite se u digitalno čišćenje!

- Obrišite nekorištene aplikacije, duplikate i mutne fotografije, videozapise, nepotrebne dokumente koji ispunjavaju uređaje za pohranu, virtualne “oblake” i druge online platforme

- Očistite korisničke račune e-pošte: obrišite nepotrebnu e-poštu i odjavite pretplatu mailing lista koje ne čitaš redovito .

Nakon sudjelovanja u akciji, vi koji ste se uključili u ovu akciju pošaljite na mail marita.caleta@gmail.com slijedeće podatke: razred, broj đaka koji su sudjelovali i količinu podataka očišćenu s uređaja (specificirajte isključivo u GB i upišite samo broj).

Primjer izvještaja: Razred 3e, 24 đaka, 4.250 GB

Rezultati nacionalne akcije prikupljaju se do 1. travnja 2022.