> Eko škola

VELIKA AKCIJA SAKUPLJANJA STAROG PAPIRA 29. STUDENOG

Autor: Tome Kovačević, Marita Čaleta, 26. 11. 2012.

Draga mama, tata, baka, djede, teta, tetak, strina, striče, svi moji rođaci i susjedi! Ja, Vaš EKO-ĐAK, Vas molim da ne bacate stari papir u koš zajedno sa ostalim smećem i da ga ne odlažete bilo gdje! Molim Vas da ga donesete u dvorište moje škole, a mi ćemo se pobrinuti za njega. Svaki mjesec, i to zadnji četvrtak u mjesecu,  imamo akciju sakupljanja starog papira.

Zašto odvojeno skupljati otpad?

Održivi razvoj zahtijeva upravljanje otpadom u skladu s načelima zaštite okoliša, društvene prihvatljivosti i ekonomičnosti. Može se smatrati općim suglasjem da otpad najprije treba izbjegavati. Otpad koji se ne može izbjeći treba ponovno uporabiti koliko god je to moguće uz uravnotežene ekološke i ekonomske uvjete. U tu ga je svrhu posebno važno odvojeno skupljati (po vrstama) na mjestu njegovog nastanka, s dvostrukom namjenom:

1. izdvajanje iskoristivog dijela (papir, staklo, karton, biootpad, plastika i dr.) s ciljem recikliranja, odnosno oporabe
  2. izdvajanje opasnog otpada (ulja, baterija, lijekova, kemikalija i dr.) s ciljem detoksikacije i recikliranja/oporabe.

Odvojenim se skupljanjem i recikliranjem/oporabom otpada izbjegava odlaganje i time neiskorištavanje mnogih korisnih sastojaka, jer se odvojeno prikupljene vrste otpada lako koriste kao sirovine za dobivanje novih proizvoda. Time se smanjuje onečišćenje okoliša, a posebno štedi energija. Osim toga, odvojenim se skupljanjem i recikliranjem/oporabom otpada ostvaruju i druge gospodarske koristi, kao npr. smanjenje uvoza sekundarnih sirovina (npr. staklo, papir i metal), zapošljavanje radnika, smanjenje troškova odlaganja i dr.

Sustav odvojenog skupljanja komunalnog otpada, kao dinamički sustav koji se stalno nadopunjuje, uključuje:

• posebne spremnike postavljene na javnim površinama uz spremnike za odlaganje miješanog otpada,
  • spremnike  grupirane u „zelene otoke“,
  • reciklažna dvorišta.

Pri tome je za svaku pojedinu vrstu otpada točno određena veličina, vrsta i boja spremnika.

U hodniku škole postavili smo edukativne panoe i spremnike za odvojeno prikupljanje otpada i to:

• plavi spremnik – za PAPIR
  • žuti spremnik – za PLASTIKU
  • zeleni spremnik – za STAKLO
  • sivi spremnik – za METAL (limenke)
  • OPASNI OTPAD - spremnik za istrošene baterije

Odvojenim skupljanjem otpada po vrstama smanjujemo količine komunalnog otpada, čuvamo okoliš i ljudsko zdravlje!!!

Budite i  Vi dio te akcije, a ja ću biti presretan,

Vaš EKO-ĐAK O.Š. Mejaši