> Eko škola

BOŽIĆNO DRVCE POSAĐENO U ŠKOLSKI VRT

Autor: Josipa Banić, 18. 1. 2011.

Božićno drvce jedna je od najpoznatijih i najpopularnijih tradicija koje se povezuju s proslavom Božića. To je obično zimzeleno stablo koje se unosi u dom ili se postavlja na otvorenom, a tijekom dana oko Božića ukrašava se kuglicama, slasticama te božićnim lampicama, malim raznobojnim svjetiljakama, dok su se prije češće ukrašavala svijećama. Na vrh drvca često se postavlaju anđeo ili zvijezda repatica koja predstavljaju Betlehemsku zvijezdu iz priče o rođenju Isusa Krista.

Često se vode polemike oko izbora drvca – umjetno ili prirodno. Zapravo i jedan i drugi izbor imaju svojih prednosti i nedostataka. Umjetna se drvca mogu koristiti mnogo godina, ali ih obično nije moguće reciklirati, zbog čega završavaju na smetlištima. Prirodna se drvca mogu koristiti kratko vrijeme, ali se mogu reciklirati i koristiti kako bi se zaštitilo tlo ili spriječila erozija. Također, prirodna drvca tijekom rasta pomažu u smanjenju ugljikovog dioksida u atmosferi.

Kao božićno drvce ovog  Božića u našoj Školi  odabrana je sadnica srebrne smreke. Ova vrsta zanimljiva je zbog zelenosivih ili plavo sivih iglica koje je krase tijekom cijele godine, a posebno se ističu zimi. Naraste vrlo visoka. Nakon što su prošli blagdani i počela nastava u drugom polugodištu učenici VI. B razreda s nastavnicama Ljubicom Rubić i Josipom Banić zasadili su smreku u školski vrt. Nadamo se kako će sadnica uspješno rasti te da ćemo je idućih godina kititi u školskom vrtu.

Također, učenici su u vrt  zasadili i jedan ukrasni grm božikovine.