> Eko škola

"MI JEDEMO ODGOVORNO" -projekt

Autor: Marita Čaleta, 19. 3. 2017.

U sklopu projekta "Mi jedemo odgovorno" učiteljica Jasminka Martinić Cezar je sa učenicima 1.d razreda provela  zanimljivu radionicu pod nazivom ZDRAVA HRANA.

Cilj radionice je identifikacija štetnih tvari za tijelo, poticanje zdravih izbora, poticanje negativnih stavova prema sredstvima ovisnosti; igra i zabava.

OPIS RADIONICE:

Djeca sjede najprije u klupama, zatim na podu u formaciji kruga ( podijeljeni u dvije grupe)

PRIBOR: Košara s zdravim namirnicama, košara sa nezdravim

namirnicama

POSTUPAK

Igra: Njam, njam - bljak!

Igra se igru u kojoj će se  spominjati zdrave stvari i štetne stvari. Njihov će zadatak biti da odrede što je zdravo, a što štetno.

Objašnjavam  ukratko da je zdravo ono što koristi organizmu, a nezdravo ono što mu šteti.

Sjednem za svoj stol i na njega stavim ruke. Djeca će  učiniti  isto u svojim klupama. Lagano će udarati  dlanovima po stolu. Djeca će me slijediti.

”Ja bih, ja bih …” Onda naglo rečem  npr: ”Jabuku!”

Djeca trebaju, svatko za sebe, procijeniti je li to što sam  rekla zdravo ili nezdravo. Ako je to dobro, onda trebaju dignuti ruke s klupe kao da prihvaćaju to što sam  navela i reći: ”Njam, njam!”

Ako je to što sam  rekla štetno-nezdravo, onda djeca trebaju reći: ”Bljak!” i pokretom ruke pokazati kao da to bacaju iza sebe.

Odigramo nekoliko pojmova.

“Njam” primjeri: voće, općenito zdrava hrana

“Bljak” primjeri: cigarete, bakini lijekovi, vino, pivo, općenito alkohol, droge

Pojmove također pokazujem kroz prezentaciju.

Nakon toga djeca na podu, iz košare vade zdrave namirnice, dižu ruku i govore:

”Njam, njam!, a nezdrave namirnice iz košare pokazuju rukom, govore

Bljak!” i pokretom ruke pokazati kao da to bacaju iza sebe.

Na kraju se raspravlja zbog čega neke namirnice nisu zdrave, a zbog čega su druge zdrave.