TJEDAN SJEĆANJA NA VUKOVAR I ŠKABRNJU

Autor: Zora Čatipović, Divna Šušić, 20. 11. 2017.

Tjedan sjećanja na Vukovar i Škabrnju niz je aktivnosti koje se od 11. do 20. studenoga provode u organizaciji Hrvatske udruge Benedikt iz Splita, a pod visokim pokroviteljstvom Predsjednice Republike Hrvatske. Program se realizira u čak jedanaest gradova Splitsko-dalmatinske županije, a jedan od njih upriličen je 16. studenoga u  Nadbiskupijskome sjemeništu u Splitu za učenike osnovnih i srednjih škola. Učenici sedmih razreda naše škole sa svojim razrednicima uvjerili su se u raznolikost i kvalitetu pripremljenih sadržaja.

Divna Šušić, prof.

Na početku je prikazan kratki motivacijski animirani film koji je sugestivnim vizualnim i zvučnim efektima dočarao razmjere i silinu agresije na Republiku Hrvatsku.

Potom su nastupili učenici osnovnih i srednjih škola iz Splita, Omiša, Makarske, Jesenica i Kučića čitajući svoje literarne radove o Domovinskome ratu. Našu školu predstavljao je učenik 7. b razreda Josip Kegalj koji je govorio nagrađene stihove pjesme „Molitva za Vukovar“ našega prošlogodišnjeg osmaša Zdravka Jerončića.

Središnji dio večeri bilo je predavanje o Domovinskome ratu umirovljenoga časnika HV gospodina Boška Ramljaka. Bez obzira na činjenicu da je dva puta bio ranjavan, govorio je o ratnim događanjima bez negativnoga naboja - više o pobjedi, a manje o agresiji.

Tako je mladima odaslana poruka pomirbe. Tišina koja je pratila predavanje, ali i dojmovi izrečeni na nastavi dan kasnije otvaraju mjesta uvjerenju da su nešto od te večeri ponijeli u sebi. Za neke nove, mirnije dane.