MALA SPLITSKA DEBATA

Autor: Zora Čatipović, Mladenka Žuvan, 23. 10. 2015.

Naša škola je uključena  u projekt Grada Splita „Mala Splitska debata“.

20. listopada 2015. u Gradskoj knjižnici Marka Marulića održala se prva edukacija  kojoj su nazočili Dječji gradski vijećnik za našu školu učenik Mislav Mustapić  te školska psihologinja, koordinatorica za ovaj projekt.

U projektu „Mala splitska debata“ sudjelovat će zainteresirane splitske osnovne škole koje će se međusobno natjecati.

Pod [više] saznajte kako i Vi možete sudjelovati u ovom projektu.

Debata je vještina argumentiranog raspravljanja o  aktualnim temama. Odvija se prema utvrđenim pravilima i u određenom vremenskom okviru. Dvije ekipe, afirmacijska i negacijska,  iznose svoje argumente ZA i PROTIV zadane teze. Pobjeđuje ekipa koja najbolje potkrijepi  i  izreče svoje argumente te ekipa koja ima najbolji nastup. O pobjedi odlučuje neparan broj sudaca.

Debata popunjava praznine tradicionalnog školskog sustava, uči nadvladati predrasude i kritički misliti o bitnim društvenim problemima i ulozi pojedinca u zajednici uopće.

Debatanti se za debate pripremaju iščitavanjem literature, novina, korištenjem interneta i na druge načine. Tako stječu i konkretna znanja o cijelom nizu tema. Debatiranje uči učenike javno govoriti, na lijepi način i bez svađanja iznositi i obrazlagati svoja mišljenja i stajališta u školi, ali i u životu van škole. Debata priprema građanina za aktivno i odgovorno sudjelovanje u demokratskom društvu.

Stoga pozivamo zainteresirane učenice i učenike od 5. do 8.  razreda na sudjelovanje u ovom projektu. Prvi radni sastanak održat  će se  27. listopada 2015. u 13:15 sati u prostorijama naše škole.