> Knjižnica

Dan sjećanja na Žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje

Autor: Rita Karačić, 17. 11. 2020.

Najveća i najkrvavija bitka u Domovinskom ratu bila je Bitka za Vukovar.

Opsada grada od Jugoslavenske narodne armije trajala je 87 dana. Vukovar je pao 18.11. 2020. i to je najveća i najkrvavija bitka u Domovinskom ratu bila je Bitka za Vukovar. Opsada grada od Jugoslavenske narodne armije trajala je 87 dana. Vukovar je pao 18.11. 2020. i to je prvi veći eurospki grad potpuno uništen ratom od Drugog svjetskog rata. Tek dva dana kasnije, prestali su svi otpori s hrvatske strane.

Istog dana, 18.11. 2020., dogodio se pokolj u Škabrnji, malom selu u zadarskom zaleđu. Nakon pokolja, selo je spaljeno, a područje minirano.

Od 2020., 18. studenog obilježava se kao državni praznik- Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.

U našoj knjižnici imamo knjige koje govore o Domovinskom ratu. Posebno treba izdvojiti one autora Davora Runtića koji je najplodniji pisac knjiga o Domovinskom ratu.