Europska noć istraživača svake se godine tradicionalno organizira u pet hrvatskih gradova: Dubrovniku, Splitu, Zadru, Rijeci i Puli. Ove je godine organizirana pod motom „ Ja, istražujem“.
Ova manifestacija uključuje niz znanstveno-društvenih aktivnosti, s ciljem privlačenja ljudi svih razina obrazovanja, posebice djece i mladih.
Istraživači gotovo svih sastavnica Sveučilišta u Splitu te partnerskih Instituta za oceanografiju i ribarstvo te Instituta za jadranske kulture i melioraciju krša pripremili su 30 zanimljivih postaja u kojima je sudjelovalo oko 8000 posjetitelja.
Neki su od učenica i učenika sedmih i osmih razreda OŠ Mejaši uz pratnju nastavnica Blanše Dadić i Marite Čaleta isto bili dio tog zanimljvog događanja.
Učenici su mogle sudjelovati u brojnim eksperimentima vezanim za biologiju, kemiju, oceanografiju i meteorologiju. Istraživala su kroz igru koristeći svakodnevne proizvode, poput deterdženta, mlijeka, boje za hranu i ljubičastog kupusa te naučila više o razvoju bioaktivnih pakiranja koja se dobivaju iz ostataka prehrambene industrije. Kroz radionice su mogli saznati više o važnosti zaštite mora i kulturne baštine pomoću 3D tehnologije. Da poduzetništvo nije rezervirano samo za odrasle, uvjerili su se učenici koja su sudjelovali u zanimljivoj igri s kosturom. Radionica “Od laboratorija do klinike” ponudila je učenicima priliku istraživanja osjetila dodira i okusa kroz zanimljive eksperimente, a neki su sudjelovali u radionici reanimacije.
Štandovi Instituta za jadranske kulture i melioraciju krša bili su puni boja i mirisa.
Institut za oceanografiju i ribarstvo pripremio je igru u kojoj pobjeđuje onaj čije odluke najviše čuvaju Jadransko more.
Osim samih aktivnosti na štandovima, održano je i šest kvizova, znanstveni bingo i lov na blago, a najuspješniji su vrijedno nagrađeni nagradama.
Marita Čaleta