Osnovna škola „Mejaši” bila je domaćin ovogodišnjeg Festivala tehničke kulture u organizaciji s Zajednicom tehničke kulture grada Splita i Hrvatskom zajednicom tehničke kulture. Ciljevi ove dvodnevne manifestacije su popularizacija programa zajednica tehničke kulture i udruga članica te poticanje najmlađih da se uključe u neke od brojnih tehničkih aktivnosti koje se nude za osmišljavanje slobodnog vremena, ali koje mogu ponuditi i dodatno obrazovanje. Na ovogodišnjem Festivalu, održanom 19. i 20. studenog, ukupno 12 radionica tehničkih aktivnosti je privuklo pozornost više od 300 učenika OŠ Mejaši.
Festival je započeo himnom u izvedbi zbora OŠ “Mejaši”. Prisutne je pozdravila ravnateljica Josipa Banić koja je naglasila raznolike interese i postignuća naših učenika unatoč organizacijskim zahtjevima najmnogobrojnije škole u Splitu. Vana Ćatipović i Toni Šale, učenici 7.c razreda, vodili su program odjeveni u splitske narodne nošnje. Prisutnima su se obratili: gospodin Martin Olujić, predsjednik Upravnog odbora Zajednice tehničke kulture grada Splita, gospođa Đurđica Đelalija, zamjenica Pročelnika za društvene djelatnosti, gospođa Meri Maretić, zamjenicu Pročelnika za kulturu, sport i tehničku kulturu, gospodin Ante Radovčić, viši savjetnik u ime Odjela za prosvjetu te gospodin Momir Karin, ravnatelj Uprave za potporu i unaprjeđenje sustava odgoja i obrazovanja Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih. Škola se predstavila svojim talentiranim učenicima glazbeno-recitatorskim izvedbama koje su izazvale osmijehe i pljesak prisutnih. Anila Dervisholli, učenica 5.b razreda, recitirala je pjesmu Moja obitelj voli uređaje kojom je opisala svima nama poznate situacije. Domina Žamić, učenica 6.e razreda, predstavila se prisutnima skladbom za violinu, a Duje Delić, učenik 7.c razreda, skladbom za saksofon. Talent naših učenika za sviranje instrumenata pokazao je i Duje Mašković, učenik 5. b razreda, koji je razveselio publiku skladbom za harmoniku. Učenici 3.b razreda svojom su recitacijom pjesme Moja škola istaknuli važnost škole, obrazovanja i prijatelja. Naš nagrađivani zbor, pod mentorstvom učiteljice Antonele Burić, raspjevao je publikom izvedbom pjesme Ta divna splitska noć.
U sklopu manifestacije su održane sljedeće radionice: modelarstvo i elektrotehnika, raketno modelarstvo, osnove robotike i mehanike, modeliranje 3D olovkama, elektronika, programiranje, te Arduino radionica. Pored toga, na samom kraju Festivala je za učenike održano i predavanje iz astronomije.
Na dvjema radionicama modelarstva i elektrotehnike, učenici su izrađivali svjetiljke u obliku sove. Djeca su na konstrukcije od šperploče spajali elektroničke dijelove, primjenjujući pri tom vještine lijepljenja, brušenja i lemljenja. Radionice je vodio Zvonimir Lapov-Padovan, voditelj radionica u Hrvatskoj zajednici tehničke kulture.
Radionice raketnog modelarstva je vodio Martin Olujić, predsjednik Zajednice tehničke kulture grada Splita i član Društva pedagoga tehničke kulture Split. U toj dvodjelnoj radionici, učenici su usvojili tehniku izrade letnih modela raketa, te su po završetku radionice imali vlastitu, kompletno opremljenu raketu sa svim potrebnim dijelovima za pravilno funkcioniranje.
Lapov-Padovan je vodio i radionicu osnova robotike i mehanike, kojoj je cilj bio polaznicima demonstrirati i objasniti princip rada različitih robota i mehatroničkih tvorevina. Korišteni su roboti sastavljeni od LEGO Robot Inventora. Osim pametne kocke i motora, ti roboti koriste ultrazvučni senzor i senzor boja. Polaznici su usto samostalno programirali mehanički spirograf kako bi njime načinili različite uzorke rozeta. Prezentirana je i Teslina zavojnica, Kolumbovo jaje, Steerlingov i Medicinov motor, Newtonovo njihalo i drugo.
U radionicama modeliranja 3D olovkama, učenici nižih razreda su na temelju 2D predložaka vješto izrađivali 3D modele naočala, klupe, leptira, pande, gitare i sl. Radionice je vodila Lucija Andrea Skočić, stručna suradnica ZTK grada Splita, sve uz asistenciju Ante Milića, nastavnika tehničke kulture iz dviju solinskih osnovnih škola i predsjednika udruge Meštri o’ tehnike.
Miroslav Dujmović (KMT Elektrotehničar, Elektrotehnička škola Split) je održao radionicu elektronike, u kojoj su učenici usvojili znanja o elementima strujnoga kruga: otpornicima, kondenzatorima, zavojnicama, diodama, tranzistorima itd. Oni su se upoznali i s tehnologijom izrade tiskanih pločica, senzorima i dr., te su simulirali električne sheme na računalu i spajali ih na didaktičkoj opremi.
Radionicu blokovskog programiranja je vodila Josipa Šimunović (KMT Elektrotehničar, Elektrotehnička škola Split), a cilj je bio na zabavan i interaktivan način upoznati učenike s osnovama programiranja. Kroz radionicu, djeca su naučila kako koristiti vizualne blokove za kodiranje, te su korak po korak kreirala vlastitu funkcionalnu igricu. Radionica je prošla u veselom i motivirajućem okruženju, a učenici su pokazali veliki interes i kreativnost u stvaranju svojih igara. Kroz ovaj projekt, cilj je bio ne samo naučiti osnove programiranja, već i potaknuti djecu na razvoj logičkog razmišljanja i rješavanje problema.
Arduino radionicu za učenike 7. i 8. razreda je vodio Ante Vlah (KMT Elektrotehničar, Elektrotehnička škola Split). U toj su radionici polaznici dobili priliku upoznati se s osnovama mikroračunalne platforme Arduino, njenog razvojnog sučelja i raznih oblika u kojima dolaze Arduino pločice. Đaci su saznali kako mogu spojiti svoje projekte na računalo, instalirati razvojno sučelje i programirati u njemu kako bi oživjeli svoj projekt. Pritom su koristili elemente poput LED, tipkala, potenciometara, servo motora i ostalih modula koji se mogu primijeniti u kombinaciji s Arduino pločicama. U programskom dijelu su se upoznali s pravilima pisanja sketcheva u Arduinu koji je temeljen na programskom jeziku C, te se okušali u izradi nekolicine kratkih programa.
U sklopu programa iz astronomije, astronom-animator Zvjezdanog sela Mosor Zoran Knez je za učenike održao kratko predavanje o Sunčevom sustavu. Osim s nekim općenitostima vezanima uz tu svemirsku pojavu, upoznao ih je i sa značajem kojega danas u istraživanju Sunčevog sustava imaju međuplanetne svemirske letjelice. Nažalost, zbog nevremena nije bilo moguće provesti i planirano promatranje planeta Saturna teleskopom.
Cilj “Tehnifesta 2024.” je ovim i ostvaren: zahvaljujući organizatorima, domaćinima i mentorima, te svim sudionicima Festivala, tehničke aktivnosti i tehnička kultura su popularizirane među velikim brojem učenika. Đaci su na ovaj način potaknuti da se uključe u neke od brojnih tehničkih aktivnosti koje provode Zajednica tehničke kulture grada Splita i njene udruge članice, kako radi kvalitetnog provođenja slobodnog vremena, tako i radi dodatnog obrazovanja.
Članak na portalu – Slobodne Dalmacije
Članak na portalu – Dalmatinski portal
Ivana Burić, Veronika Pejković Pivčević, Antonela Burić, Tina Jurec,
Mara Petričević, Zora Čatipović i Tome Kovačević