KNJIŽEVNI SUSRET - MATKO MARUŠIĆ

Autor: Tome Kovačević, Mislava Kvasina, 22. 12. 2019.

Našu je školu u ponedjeljak, 16. prosinca 2019. posjetio književnik Matko Marušić. Susret je upriličen u maloj dvoranu koja je bila puna mališana željnih susreta s ovim istaknutim književnikom.

Pisao je knjige za djecu i mlade, od kojih je najpoznatija Snijeg u Splitu, a budući da je i sam Splićanin, u knjigama govori, između ostalog, i o djetinjstvu u rodnome gradu.

Osim pisanja knjiga, Matko Marušić je i profesor na Medicinskom fakultetu u Splitu, u čijem se opusu nalaze i stručni te znanstveni radovi.

Na književnom su mu susretu Novinarska skupina i učenici postavili brojna pitanja te su tako doznali mnoge zanimljivosti iz njegova života, a pojedine donosimo u nastavku pod [više].

N: Koju ste knjigu prvu napisali?

Prvo sam napisao Snijeg u Splitu.

N: Koje biste djelo, koje nije Vaše, preporučili mladima za čitanje?

Ima ih više... Družba Pere Kvržice, Junaci Pavlove ulice, Jadnici, Svila škare.

N: Jesu li Vaša djela vezana za Vaš privatni život?

Da, jesu.

N: Jesu li nekome posvećena Vaša djela?

Jesu, sinovima i kćeri.

N: Volite li čitati?

Da.

N: Kako ste reagirali kad su Vaša djela postala poznata?

Osjetio sam strah i stid. Strah da mi lažu. U znanosti znam što je dobro, ali kad si umjetnik, nemaš kriterije. Stid me kad me hvale.

N: Tko Vas je nadahnuo da pišete?

Moj sin Bero, kojemu sam pisao priče da ne bude tužan jer smo bili odvojeni.

Novinarska skupina