BOŽIĆNA RADIOEMISIJA

Autor: Tome Kovačević, Ivana Burić, 24. 12. 2020.

Ove godine, prije odlaska na zimski odmor, božićne i novogodišnje blagdane nismo mogli obilježiti i proslaviti tradicionalnom božićnom priredbom. No, učenici naše Škole posebnom su božićnom radioemisijom putem razglasa u svaku učionicu unijeli barem malo božićne radosti i veselja te pregršt najljepših želja.

Učenice dramsko-recitatorske skupine Gabrijela Drlje, Ani Mastelić, Nina Peljić,  Antea Tolj i Marija Tomičić uz pomoć učiteljica hrvatskoga jezika Ivane Burić i Valerije Bašić te školski zbor pod vodstvom učiteljice Antonele Burić, pripremili su i izveli kratki prigodni program.

Pod [više] pročitajte dio prigodnog programa.

U uvodnom dijelu programa, mogli smo se prisjetiti nekih od najljepših hrvatskih božićnih običaja i njihova značenja, kao i pravog značenja i biti Božića. O pravoj biti Božića govore i pjesme Tama je svud (D. Domjanić) te I bit će Božić (S. Lice) koje su učenice recitirale. Program je završio toplim božićnim porukama i željama, a sve je zaokružila pjesma grupe Fantomi Sretan Božić svakome, ali ovog puta u originalnoj izvedbi školskog zbora.

I ovim putem svim učenicima i djelatnicima Škole želimo sretan Božić i Novu godinu uz stihove i poruke pjesme I bit će Božić.

I bit će Božić

Stjepan Lice

Ove ćeš božićne noći, možda više nego inače, biti u prilici biti s Djetetom.

Zemlja će biti pusta, pa ćeš možda bolje prepoznati da ti je srce prepuno neba.

Božićne će se pjesme pjevati tiše – ili se gotovo uopće neće čuti – pa ćeš moći čuti pjesmu koja je u srcu svih božićnih pjesama: pjesmu anđela.

I možda ćeš se iznenaditi kako i tvoje srce, ako već ne i usta, čitavo tvoje biće, pjeva s njima.

Možda će ti jelka biti skromnije okićena. Možda ćeš po tome otkriti da je skromnost najljepši božićni ukras.

Možda će ti stol biti oskudan, gotovo prazan, no osmijeh će ti biti dubok, suze ganuća obilne.

I možda ćeš zagrljajem poželjeti obuhvatiti one koji nisu uz tebe i one daleko, one kojima si ostao dužan svoga srca a s njime i božićnog ozračja.

I dogodit će se da ćeš svoju pozornost posvetiti jaslicama, Djetetu u njima: jaslicama drvenim, glinenim, kakvim god, pa ćeš se u jaslicama svojih sjećanja i zahvalnosti, pamćenja svoga srca, prisjetiti onih koji su ti darovali dah, oblikovali ti srce i nastanili te u svome srcu.

Ne očekuj od ovoga Božića previše.

No on će ti biti jedinstven.

I možda će ti upravo to biti potrebno.

Možda će upravo zbog toga betlehemsko Dijete naći put do tebe ma gdje bio, put kroz sve što te uznemiruje, kroz sve što te opterećuje i lomi.

Pružit će ti ruku da ga vodiš. I ti ćeš odjednom znati kako ti i kamo valja ići.

I bit će Božić.