TIJELOVO

Autor: Tome Kovačević, 9. 6. 2020.

Veliki blagdan u katoličkom kalendaru Svetkovina Presvetog Tijela i Krvi Kristove ili skraćeno Tijelovo. Slavi se na u četvrtak nakon Presvetog Trojstva, dakle deveti četvrtak nakon Uskrsa. Ove godine se slavi 11. lipnja i to je državni praznik te neradni/nenastavni dan. U petak 12.lipnja je nastavni dan.

Tijelovo je blagdan kojim se slavi euharistija i misterij pretvorbe kruha i vina u Kristovo tijelo i vino. Sv. Julijana koja je bila redovnica u samostanu u Belgiji je jedne noći primjetila mrlju na mjesecu. Mjesec je protumačila kao Crkvu a mrlju kao blagdan koji nedostaje u kojem bi se častio Presveti oltarski sakrament.

Mjesni biskup je za svoju biskupiju na njezinu molbu uspostavio blagdan koji se na početku zvao blagdan Euharistije. Sv. Juilijana je promicala i širila tu ideju o novom blagdanu želeći ga proširiti na cijelu Crkvu.

Papa Ivan Urban IV. je na tu molbu odgovorio time što je 1264. godine objavio bulu u kojoj želi proširiti blagdan Euharistije na cijelu Crkvu. No nažalost smrt ga je spriječila u tome. Tek u negdje u 14. stoljeću papa Ivan XXII. proširio taj blagdan na cijelu Rimokatoličku Crkvu. Prva tijelovska procesija je bila u Koeinu između 1274. i 1279.

Kršćani onog vremena su imali veliku želju za gledanjem posvećene hostije. Smatrali su da gledanjem posvećene hostije ima isti učinak kao i pričest. Tako je došlo do podizanja posvećene hostije u zrak tijekom mise. Tijelovo je svetkovina u kojem se na nevjerovatan način daruje Božja ljubav i milosrđe.