> Eko škola

OBILJEŽAVANJE DANA PLANETA ZEMLJE 2021.

Autor: Marita Čaleta, 28. 4. 2021.

Učenici Eko - skupine 3. c razreda pod mentorstvom svoje učiteljice Tine Jurec uključili su se u obilježavanje 51. svjetskog Dana planeta Zemlje sudjelovanjem u programu Udruge Sunce. Cilj Udruge Sunce je bio kroz ovaj događaj „obnoviti“ našu Zemlju kroz tri razine, za tri uzrasta: „Obnovimo sebe“, „Obnovimo kopno“ i „Obnovimo more“. Zadatak skupine kojoj pripadaju trećaši „Obnovimo sebe“, je bio osmisliti recept za zdravi obrok koji djeca mogu samostalno izraditi, uz stvaranje što manje plastičnog otpada i pravilno zbrinjavanje biootpada te postupak dokumentirati videozapisom ili fotografijama.

Prije izrade videozapisa učenici su napravili malo istraživanje o prehrambenim navikama i zbrinjavanju otpada u kućanstvima učenika 3. c razreda. Kako bi potakli vršnjake na zdraviju prehranu, odlučili su pokazati kako jednostavno i brzo napraviti ukusan i zdrav obrok koji može biti doručak ili međuobrok - smoothie. Učenici su se organizirali, donijeli potrebne sastojke te samostalno u učionici napravili smoothie , a nakon toga su se pobrinuli za biootpad nastao pripremom tog obroka koristeći kantu za biootpad. Iako videozapis nije bio pobjednički, učenici su se zabavili, educirali te potakli ostale učenike iz razreda na poboljšanje prehrambenih navika te na razmišljanje o svakodnevnom zbrinjavanju otpada.