> Eko škola

Radionice odvajanja otpada

Autor: Marita Čaleta, 8. 1. 2022.

Kao Eko škola, potičemo očuvanje i zaštitu okoliša, stoga smo kroz 10. i 11. mjesec imali radionice o razvrstavanju otpada za učenike razredne i predmetne nastave.

Gospodina Mate Herceg iz Udruge za edukaciju građana UZEG, je u suradnji s tvrtkom Čistoća d.o.o. Split održao 10 radionica o razvrstavanju otpada.

Tako smo na praktičan način naučili kako otpad može biti korisna sirovina i kako možemo maksimalno iskoristiti neke proizvode da bismo spriječili gomilanje smeća.

Saznali smo koja boja je prikladna za koju vrstu sirovine, kako zbrinjavati bio otpad i kompostirati, gdje možemo odložiti tekstil, gdje električni i elektronički otpad, što je glomazni otpad i kako se zbrinjava.

Saznali smo što su to reciklažna dvorišta, što radimo s opasnim otpadom koji čine baterije, akumulatori, mazivna i motorna ulja te boje i lakovi.

Sve naučeno želimo primjeniti i u praksi, stoga su svi učenici dobili prikladne brošure o odvajanju otpada i recikliranju kao i posebne vrećice za razvrstavanje otpada čime želimo i u školi i u lokalnoj zajednici osvijestiti potrebu očuvanja okoliša.